top of page

הגישה הנרטיבית

המילה נרטיב מתייחסת לדגש המושם על סיפורי חייהם של אנשים. מטרת הגישה הנרטיבית היא להרחיב את סיפורי החיים ולהביא לשינוי על ידי טיפוח סיפורי חיים מועדפים, אשר יחלישו את הסיפורים החוסמים והמצמצמים ויפתחו פתח לחשיבה פתוחה ואופטימית.

 

הגישה הנרטיבית מסתכלת על האדם כנפרד מהבעיה אותה הוא מעלה ומאמינה כי האדם הוא המומחה לחייו ויש לו את הידע, הכוחות והיכולות להוביל את חייו לכיוון המועדף עליו.

 

בתהליך הטיפול הנרטיבי נחשפים סיפורים חבויים (מועדפים), הנמצאים לצד סיפור הבעיה, אשר עד כה לא זכו לתשומת לב ומטילים אור שונה על הסיפור רווי הבעיה אתו מגיע האדם לטיפול.

הסיפורים הללו מעשירים את הראיה והתפיסה של האדם את עצמו  ואת יכולותיו, ומרחיבים את זהותו.

עיקר הטיפול הוא יצירת סיפור חיים חדש ומועדף בהתאם למערכת הערכים, האמונות והתקוות והכיוון הרצוי לו לאדם.

דוגמה לטיפול:

דינה הגיעה לטיפול לאחר פרידה כואבת מהחבר שלה.

הם היו זוג כשלוש שנים ולאחר שהחליטו להתחתן וסגרו את כל הפרטים לגבי החתונה הוא נטש אותה כי הבין שהיא אינה האישה אתה הוא רוצה לחיות.

המשבר של דינה היה קשה וממושך.

במשך השנתיים שחלפו, היא אמנם עבדה, אך הפסיקה את לימודיה, וכל שמחת החיים שהייתה לה נעלמה. התחושה הכללית של דינה הייתה –"איני שווה כלום".

 

מאז הפרידה, לא יצאה לאף דייט .וכמעט ולא התראתה עם חברותיה. מרגע שהייתה מגיעה הביתה, לא יצאה ממנו אלא למשימות היומיומיות. דינה ראתה שתי "דינות" שונות. "דינה של לפני" (הפורחת) ו"דינה של אחרי" (הנבולה).

 

במהלך הפגישות שלנו שוחחנו על מערכת היחסים בין שתי הדינות. איזה דיאלוג הן מנהלות ביניהן. "דינה הנבולה" באה בטענות לדינה "הפורחת" - "איזה מטומטמת היית ואיך לא ראית עם מי יש לה עסק.

איזה טיפשה היית שלא ראית את הסימנים שבודאי היו שם במערכת היחסים. איך חשבת בכלל שמישהו ירצה להתחתן אתך?

 

"דינה הפורחת" כעסה על "דינה הנבולה" על התלותיות שלה ועל כך שכמעט הפסיקה לחיות כשהופסקו היחסים עם החבר.

דינה תיארה כל אחת מהדמויות הללו. לא רק בתוך מערכת היחסים אלא גם ביחסים עם אחרים, במרחב המשפחתי, במרחב החברי....

דיברנו על תלות ועצמאות, על אמונות סמויות וגלויות המובילות אותה בחיים (כמו למשל- זה שנעזבתי מראה שאני לא שווה, שאני "לא בסדר"). ביחד בדקנו את ההיסטוריה של האמונות הללו, איך הן נכנסו לחיים של דינה?  כיצד הן משפיעות על תחומים אחרים בחייה ומי עוד מכיר את דינה שחושב ככה? 

נשאלה גם השאלה מי מאלו שמכיר את דינה היה מתקומם למחשבות ולאמונות הללו?

במהלך השיחות שלנו צצה לאיטה דינה נוספת, "דינה מרדנית". זו דינה שלקחה אותה לטיפול ומתקוממת נגד האמונות הנ"ל.

זו דינה שהחליטה לעבור דירה מהדירה הנוחה בה גרה, במטרה להתנתק מהחוויה ההיא, וליצור לעצמה חיים אחרים. הסתבר ש"דינה המרדנית" חיה ובועטת. היא פעלה לא מעט במשך החיים כאשר עלו משברים וקשיים. היא זו שלקחה את דינה בידיים ודאגה שהיא  תמשיך לעבוד....

 

במהלך תקופת הטיפול התאחדו ה"דינות" ביניהן. דינה החלה לצאת לדייטים, ירדה במשקל, בטחונה העצמי חזר אליה. היא החליטה ללמוד לתואר שני והיום היא נמצאת בזוגיות מאוד משמעותית וטובה.

כשדינה הגיעה לטיפול היא הגיעה עם תחושת ערך נמוכה וחוסר אמון מוחלט ביכולותיה. תוך כדי הטיפול התבוננה דינה מחדש בחייה, השלימה עם אובדן מערכת היחסים שהייתה וגילתה בעצמה כוחות שלא הייתה מודעת לקיומם. דינה חזרה להאמין בעצמה ואיכות חייה השתפרה ללא הכר.(הטיפול בדינה נעשה ברוח הטיפול הנרטיבי

המלצות להמשך קריאה

• ww.goodtherapy.org/narrative_therapy.htm

• Maps of Narrative Practice (Norton Professional Books) [Hardcover]

• Michael White (Author)

• Narrative Practice: Continuing the Conversations by Michael White (Apr 4, 2011)

• Playful Approaches to Serious Problems: Narrative Therapy with Children and their Families (Norton Professional Books) [Hardcover]

 

bottom of page