top of page

לחיות בזוגיות שניה במשפחה מורכבת

"קווינו שהפעם זה באמת יצליח והיום אנחנו לא יודעים אם יש טעם להמשיך בכלל"...

 

במילים אלה בחרה מיכל להסביר לי מדוע הם באו לטיפול.

מיכל ורוני נשואים מזה שנתיים. לשניהם זו זוגיות שנייה. לרוני שני ילדים מנישואיו הראשונים ולמיכל ילד אחד. הילד של מיכל גר עם בני הזוג ילדיו של רוני חיים אצל גרושתו. מיכל מתלוננת שמאז שנשאו רוני מתעניין רק בילדיו. "הם מצליחים להפעיל אותו כל השבוע. כשהם מתקשרים, הכול זז הצידה. כשהם מגיעים, הוא רק אתם וכל היתר לא קיים עבורו".

 

רוני לעומתה טוען, שמיכל  מצפה ממנו להשקיע רבות בבנה, אבל כאשר שלושתם ביחד היא מתעלמת ממנו וכל תשומת לבה ניתנת לילד.

"אני משתדל, מנסה לבנות אתו מערכת יחסים טובה, אבל הוא (הבן) דוחה אותי, מתנגח בי, נמצא אתי בתחרות. מאז שהתחתנו אני מרגיש לבד בבית. כמו אורח."

 

רוני ומיכל באו לטיפול עם  אכזבה גדולה וחוסר אונים. שניהם שואלים בפליאה:

להיכן נדחקה הזוגיות אשר קבלה מקום של כבוד לפני מיסוד הקשר?

איך זה קרה שדווקא ההורות אשר כל כך השפיעה על  ההערכה ההדדית ביניהם ועל העמקת הקשר לפני הנישואין, היא אחד הגורמים המרכזיים כיום לפירוק הקשר?

 

הנושאים שרוני ומיכל העלו בפגישותינו אופייניים לנושאים שאיתם מתמודדים במשפחה מורכבת, כאשר רוצים ליצור משפחה וכאשר יש לפחות ילד אחד מנישואין קודמים.

 

כל מערכת זוגית בתהליך התהוותה עושה אינטגרציה בין דפוסים, הרגלים וערכים אשר כל אחד מבני הזוג מביא אתו ממשפחת המוצא שלו.

משפחות מורכבות מתמודדות עם אותן הבעיות של משפחות בנישואין ראשונים, רק התמונה הרבה יותר מורכבת והבעיות הרבה יותר סבוכות.

 

המשפחה: מערכת עם מספר תת- מערכות

בכל מערכת משפחתית מתקיימות תת-מערכות השייכות לה.

במשפחה מורכבת תת-המערכות מובחנות יותר, מסובכות יותר ורבות יותר מאשר במשפחות בנישואין ראשונים. תת מערכות לדוגמא הן: 

זוגיות ההורים, אמא/אבא וילדים מנישואין קודמים, הורות חורגת, אחים טבעיים, אחים חורגים, אחים למחצה ועוד.

 

לא פעם יש קונפליקט בין מערכת הורית למערכת זוגית. גם במשפחה בנישואין ראשונים זה כך, אך פה יש נדבך נוסף, תת המערכת ההורית אינה חופפת לתת מערכת הזוגית. המצוקה של מיכל ורוני באה לידי ביטוי בקונפליקטים בין תת מערכות: תת המערכת אבא-ילדים מנישואיו הראשונים לבין תת מערכת  אבא-בן חורג, מנישואיו השניים. גם בנה של מיכל חווה קונפליקט אשר חווה כמעט כל ילד הנמצא במשפחה מורכבת. מערכת יחסיו עם אביו הביולוגי מול מערכת יחסיו מול אביו החורג. כיצד יישאר נאמן לאחד שלא על חשבון נאמנותו לשני?

בחלק משמעותי בטיפול אנו מנסים להבין את הקונפליקטים הללו לעומק ולתת להם ביטוי ולגיטימציה. תוך כדי כך מחפשת המשפחה פתרונות אשר יהלמו את הצרכים האישיים של כל אחד ואחד .

 

במהלך הטיפול עלו המצוקות השונות והמאוויים השונים של רוני ומיכל, בהמשך, הצטרפו גם הילדים לטיפול .

רוני סיפר על התחושות שלו ועל רגשי האשמה שחש כשנטש את ילדיו, ועל הצורך שלו לפצות אותם בשל כך. מיכל ספרה על הרצון שלה לרצות את כולם ועל ההרגשה שלה שהיא הולכת לאיבוד תחת העומס הרגשי הזה.

כשהצטרפו הילדים הם הביעו את הבלבול שלהם על הנאמנות הכפולה. לא ידעו איך להשתלב בשמחה ובאושר של בני הזוג החדשים ולא להרגיש אשמים מול ההורה האחר, הביולוגי.

 

ילדיו של רוני אכן דברו על כעס וקנאה שהם חשים. כעס על אביהם שגר עם משפחה אחרת, כעס על מיכל ש"חטפה" אותו;  קינאה  בילד של מיכל, ש"זכה" באבא שלהם. הטיפול איפשר להם להביע רגשות, תסכול ומחשבות בסביבה מוגנת ואוהדת.

עם הבנת הכמיהות של כל אחד, התפישות, הציפיות והרצונות, אפשר היה להגיע לכלל קירבה רבה וביחד לבנות את מחדש את היסודות למשפחה הרצויה להם.

 

ילדיו של רוני גילו את המשותף להם עם בנה של מיכל: ממש כמוהם, הוא עבר את הטראומה של פרידת הוריו והצורך לחיות רק עם אחד מהם. מיכל למדה להיות קשובה לצורך העז של רוני להעתיר אהבה על ילדיו ולפצות אותם על תחושת הנטישה שלהם. רוני חדל לצפות שבנה של מיכל יתייחס אליו כאביו לכל צורך ועניין, והתמקד בתחומי עניין משותפים, חיצוניים, תוך שיתוף ילדיו שלו. שני המבוגרים ושלושת הילדים בנו, אט אט, מרקם עדין, חדש, של תת מערכת משפחתית חדשה, המתחשבת בצרכים של כולם. מערכת שהחוקים, הגבולות והזכרונות שלה שונים מכל המערכות שבהן חיו בעבר.

בנוסף, מיכל ורוני למדו שיש לגיטימציה לצרכים הזוגיים שלהם בתוך כל המורכבות הזאת. הם למדו איך להשקיע בזוגיות שלהם ולא לוותר עליה; להבין שאסור לתת לאדם האהוב עליך להרגיש שהוא מפסיד בתחרות מול הילד האהוב עליך; ולמצוא דרכים לשכנע את הילד שלך שכאשר אתה אוהב אדם מבוגר אחר, זה לא על חשבונו ועל חשבון צרכיו הרגשיים והאחרים.

 

בסיומו של התהליך, היתה זו דווקא אהבתם של רוני ומיכל שהפכה למוקד המשפחה המורכבת החדשה. הילדים למדו לכבד ולהעריך את בני הזוג החדשים של הוריהם ואף להתגאות בהם. רוני, מיכל וילדיהם הפכו ליישות חדשה שהיתה חזקה יותר מהמערכות שמהן יצא כל אחד מהם, ותיפקדה באופן שכל אחד מן החברים הרגיש בתוכה בטוח, מוגן ואהוב. 

 

המקרה הלא חריג של מיכל ורוני הוא דוגמא אחת מיני רבות להם אני מסייעת לעבור ממצב של אכזבה ותסכול לזוגיות שנייה מחוזקת, מספקת ומאושרת.

אז אם כבר מצאתם את האדם שילווה אתכם בפרק ב של חייכם ויש כמה תחומים שזקוקים לשיפור כדי להפוך את האהבה שלכם למושלמת , אל תוותרו על ההזדמנות לעשות זאת.

4
bottom of page